Blog

Mart 10, 2018

Başarının %75 i soru çözümünden geçer…

Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi bilirsiniz. Bu matematikte de geçerli. O yüzden soru çözümü, soru çözümü, soru çözümü, diyoruz.

Şöyle anlatalım:

Eminim ki her birimizin ortalama 100 arkadaşımız vardır.Öyle ki bazı arkadaşlarımızın en ince ayrıntısına kadar her şeylerini biliriz.Yıllar sonra dahi onlarla karşılaştığımızda isimleri ve onlarla ilgili ayrıntılar hemen zihnimizde canlanır.

Ama ben sizi hiç tanımadığınız 100 kişi ile zaman geçirebileceğiniz ortam hazırlasam ve bir şeyler paylaşabileceğiniz bir süre versem, bu süre sonunda 100 kişinin ismini sorsam büyük olasılıkla ilk anda 10-20 arasında isim hatılarsınız. Aradan bira süre geçtiğinde bu 5-10 arasına düşer.

Peki biz neden hayatımızı berber yaşadığımız 100 arkadaşımızın isimlerini soyadlarını ve onlarla ilgili en ince ayıntıları hiç zorlanmadan süre sıkıntısı olmaksınız aklımıza geliyorda yeni tanıştığımız 100 kişiyi hatılamakta zorlanıyoruz..Bunun nedeni onlarla yaşadığımız paylaşımlar, yaşanmışlıklar.Bir insanlar ne kadar paylalımda bulunursak o kadar aklımızda kalır ve unutulmaz olur. Paylaşım azaldıkça akılda kama süreside azalmaktadır.

Konu çalışmak , tanışmaktır. Soru çözümü paylaşımdır. Paylaşım artıkça anlama öğrenmeye dönüşür…

Unutmayın bisiklet sürmeyi öğrenmişsek yıllar geçsede komşunun bisikletini hiç zorlanmadan tekrar sürebiliriz.. 🙂

detay
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.